Jiyan Haber

Batman’ın gözü, kulağı ve sesi: Batmanburada her yerde

Batman’ın gözü, kulağı ve sesi: Batmanburada her yerde
760 views
09 Temmuz 2019 - 10:45

Batman’la ilgili güncel, yaşam,  ekonomi, siyaset, spor gibi konuların yanı sıra kentte herhangi bir sorun veya olay yaşandığında yurttaşlara aktaran ve Batman ile ilçelerinin gözü, kulağı ve sesi olmayı başaran Batmanburada sitesi, yurttaşların hem kentte dair sorunlarını aktardığı hem de kentte yaşanan olayları paylaştığı bir sosyal medya ağı olmuş durumda. Her mahalle, sokak ve semtte gönüllü bir muhabiri olan ve yaşanan olayları aktaran yurttaşların olduğu Batmanburada’nın kurucusu Vedat Aker ise bu başarının nedenini “Halktan yana olarak halkın diliyle konuşmak” olarak ifade etti.

2015 yılında 27 yaşındaki Vedat Aker tarafından kurulan Batmanburada o tarihten beri başta Instagram olmak üzere sosyal medya platformları üzerinden kentte yaşanan her olayı duyurmanın yanısıra,  yurttaşların sorunlarını paylaştıkları önemli bir sosyal paylaşım sayfası konumunda. Instagramda 190 bin’i aşan takipçi sayısı ile başta gençler olmak üzere tüm Batmanlıların tanık oldukları olaylar, paylaşmak istedikleri fotoğraflar, videolar, veya kentte gördükleri sorunları video, fotoğraf şeklinde paylaştıkları bir ses duyurma alanı da aynı zamanda. Site de bazen de kentle ilgili anketler, hava durumu, iş başvurusu vs. gibi konularda da paylaşımlar yapılıyor. Sitenin kuruluşu, yaptıkları paylaşımlar ve çalışmalarına dair ise kurucusu Vedat Aker Jiyan Haber’e konuştu.

BATMANLA İLGİLİ HER KONUDA PAYLAŞIM YAPILIYOR

Kurulduğu günden beri Batman’da ses getiren bir site olan Batmanburada hakkında konuşan Aker, özellikle yaptıkları duyurularla işsiz kalan yurttaşların iş, işverenlerin de işçi bulduğu bir duyuru alanı olduğunu belirtti. Kurdukları sitenin aynı zamanda Batman’ın en aktif iş ilanı sayfası olmasının yanı sıra gündelik olaylar, hava durumları, namaz saatleri, eleştiri vb gibi geniş konuları gündeme getirdiklerini ve geniş bir ağa sahip olduklarını belirtti.

‘HER YERDE BİR GÖNÜLLÜ MUHABİRİMİZ VAR’

Her mahallede her semtte, her sokakta yüzlerini görmedikleri kendilerini tanımadıkları ama hep bir gönüllü muhabirleri olduğunu dile getiren Aker, bu gönüllü muhabirliği şu sözlerle anlattı: “Batman’da herhangi bir olay olduğunda anında bize iletiyorlar. Biz de kendi sitemizde duyurusunu yapıyoruz. Gazetelerden veya sitelerden önce biz yayınlıyoruz çünkü halk bize gönderiyor. Biz de hiç korkmadan, çekinmeden her türlü olayı paylaşıyoruz. Mesela bir çukur olur, bir yanlış park olur kimseden korkmadan yayınlıyoruz. En azından bir daha yapmasın, korksun ve bunu gören de yapmasın diye.”

‘HALKTAN YANA OLARAK HALKIN DİLİYLE KONUŞUYORUZ’

Batmanburada’nın Batman halkı arasında çok tanınmasının ve etkileşim alan bir site olmasının en temel etkenin halktan yana tavır alarak ve halkın diliyle paylaşımlar yapmak olduğunu söyleyen Aker, şunları paylaştı: “Her şeyden önce herhangi bir kimliğe, bir şeye hizmet etmiyoruz. Biz bağımsızız ve halktan yana olarak halkın dilinde konuşuyoruz. Halkın dilinde konuştuğumuz için halk bizi sahipleniyor. Bizi benimsiyorlar. Seviyorlar, sahipleniyorlar. Görmedikleri halde övgüler yağdırıyorlar bize.Bu da bizi mutlu ediyor ve daha çok bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ve eksikleri tamamlıyoruz.”

Genel olarak gençlerin kendileri takip ettiğini de belirten Aker, her yaş grubundan takipçilerinin olduğunu ifade ederek kendilerine olumlu tepkiler verildiğini ve mesajlar aldıklarını sözlerine ekledi.

‘BİR EKSİK OLDUĞU YERDE KİMSEDEN KORKMADAN ELEŞTİRİYORUZ’

“Biz bir eksiklik olduğu yerde halkın isteği doğrultusunda kimseden korkmadan eleştiriyoruz ve eleştirilerimiz çoğu zaman olumlu yönde sonuçlanıyor” diyen Aker, “Çoğu zamanda tehditler alıyoruz ama hiçbir zaman da boyun eğmiyoruz. Çünkü biz halkla güçlüyüz. Halk bizim arkamızda. Bunu kimsenin de yapmaya gücü de yetmiyor” diyerek sözlerini sürdürdü.

‘ANKETLERİMİZE HER GÖRÜŞTEN İNSAN KATILIYOR’

Paylaşımların yanı sıra aynı zamanda anketler yaptıklarını ifade eden Aker, sorunlarla ilgili anketler yaptıklarını ve 40-50 bin’e yakın insanın anketlere katıldığını paylaştı. Aker, konuşmasının devamında “Aslında yaptığımız anket sonucu Batman’ın seçim sonucudur. Çünkü her taraftan, görüşten insan katılıyor” ifadelerini kullandı.

‘BASIN YORUM YAPABİLSİN’

Aker, ayrıca basına şu çağrıda da bulundu: “Basın bir şeylere yorum yapabilsin. Eksik gördüğü bir yere eksikliklerini söylesin. Korkmadan yazsın. Yok bunu yazdığımız zaman gazetemiz kapanır, ya da bizi dışlarlar mantığına gitmesinler. Çünkü halkın yüzde 70’i 80’ni ne diyorsa o şekilde yorum yapsın. Yorumlayamazsa kitlesi yükselmez.”

UYUŞTURUCUYA KARŞI MÜCADELE

Batman’da özellikle son dönemlerde başta gençlerin uyuşturucu kullanımına sürüklenmesi olsun kentte artan uyuşturucu kullanımına dikkat çeken Aker, bu konunun önemli olduğunu ve buna karşı yaptıkları paylaşımlar nedeniyle tehditler aldığını da belirtti. Aker, uyuşturucuya karşı mücadelenin önemli olduğuna vurgu yaparken, kurumların, gençlerin ve mahallelilerin kendilerine destek verirse bunu sosyal medya üzerinde de sürdürmeye “uyuşturucuya karşı mücadele etmeye” hazır olduklarını belirtti. (İdris Yayla-Sonya Bayık/Jiyan Haber)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.