Jiyan Haber

Dışişleri Bakanlığı ‘Kortek’ nedeniyle Irak Büyükelçiliği Maslahatgüzarını çağırdı

Dışişleri Bakanlığı ‘Kortek’ nedeniyle Irak Büyükelçiliği Maslahatgüzarını çağırdı
327 views
30 Haziran 2019 - 22:18

Dışişleri Bakanlığı, sivillerin yaşamını yitirdiği Kortek’teki hava saldırısı üzerine açıklama yapan Irak’ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarını çağırarak, Türkiye’nin sınır ötesi operasyonlarının kararlılıkla süreceğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Issam Muhammed’i Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı. Irak Maslahatgüzarının bakanlığa çağrılmasına ilişkin bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Sözcüsü Hami Aksoy, şu ifadeleri kullandı: “Maslahatgüzara, PKK’ya yönelik operasyonlarımızda sivil zayiat olduğu yönündeki iddialarına istinaden dün yaptıkları açıklamayı kabul edilemez bulduğumuz söylendi. IKBY’nin bölgesinde düzenlenen harekata ilişkin IKBY makamları PKK’yı sorumlu tutan açıklama yapmışken, Irak’ın PKK’ya atıfta dahi bulunmayan açıklamasının, ikili ilişkilerimizde son dönemde üst düzey ziyaretlerle yakalanan olumlu ivmeyle örtüşmediği vurgulandı. Irak’ın egemenliğine değer verdiğimiz, bu nedenle de topraklarında teröristleri barındırmaması gerektiği belirtildi, operasyonlarımızın kararlılıkla süreceği kaydedildi.” 

IRAK DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI NE DEMİŞTİ? 

Irak Dışişleri Bakanlığı, TSK’ye ait savaş uçaklarının 27 Haziran’da Kandil’e bağlı Kortek’te iki sivil otomobile yönelik yaptığı hava saldırısında 3 kişinin yaşamını yitirmesi, 5 kişinin ise yaralanmasına ilişkin yazılı açıklama yapmış, “Uzun vadeli stratejik ilişkiler kurma ve Irak topraklarından komşu Türkiye güvenliğine karşı çıkan eylemleri önleme konusunda istekliyken, tek taraflı saldırıların Irak egemenliğini ihlal ettiği ve iki komşu arasındaki ilişkileri yöneten iyi komşuluk ilkelerine aykırı olduğuna inanıyoruz. Saldırılar hem bizim hem de halklarımızın ve uluslararası insancıl hukukunu ağır ihlalini teşkil ediyor. Koşullar ve gerekçeler ne olursa olsun Türk tarafından Irak bölgelerinin bombalanmasının kabul edilemez olduğunu ve durdurulması, egemenliğe saygı duyma gereği ve iki ülkenin sınırlarının güvenliğini sağlamak için karşılıklı işbirliğinin önemini vurguluyoruz” demişti.(Mezopotamya Ajansı)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.