Jiyan Haber

Görevlerine iade edilen Emekçiler: Sendikal mücadelemiz devam edecek

Görevlerine iade edilen Emekçiler: Sendikal mücadelemiz devam edecek
335 views
04 Temmuz 2019 - 8:58

Batman’da KHK ile görevlerinden alınan ve 27 ay sonra tekrar görevlerine iade edilen sağlık emekçileri, işlerinden olma sürecinde yaşadıklarını anlatırken, sendikal mücadelelerini sürdüreceklerini dile getirdi. Batman SES Şube Eşbaşkanı Deniz Topkan da Batman’da şuana kadar 2 kişinin göreve iade edildiği, 4 kişinin de göreve iade başvurusunun reddedildiği bilgisini paylaştı.

15 Temmuz ardından ilan edilen Olağan Üstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile binlerce insanla birlikte Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK)
bağlı Sağlık Emekçileri Sendikası’na (SES) bağlı yüzlerce sağlık emekçisi de çeşitli gerekçeler öne sürülerek görevinden uzaklaştırıldı veya görevden alındı. SES Batman Şubesi üyesi 21 sağlık emekçisi de görevlerinden ihraç edildi. Geçtiğimiz günlerde ise ihraç edilenler arasında olan sağlık emekçileri Cansu Çolak ile Murat Sezik 27 ay sonra OHAL Komisyonu’na yaptıkları başvuru sonucu haklarında “herhangi bir suç olmadığına” karar verilerek görevlerine iade edildi.

‘ÖZEL SEKTÖRDE GÜVENCESİZ ÇALIŞTIM’

3 yıl boyunca ebe olarak çalışan sağlık emekçisi Cansu Çolak, 29 Nisan 2017’de de 689 sayılı KHK ile görevden ihraç edildiğini hatırlatarak sonrasında yaşadıklarını da “Bu süreçte bulunduğum yeri terk edip ailemle yaşamak için Diyarbakır’a gitmek zorunda kaldım. Diyarbakır’da özel sektörde çalıştım. Güvencesiz, angarya. Bir şekilde görevimizi yürütmek zorunda kaldık. Geçen haftada OHAL Komisyonu’nun kararıyla göreve iade edildim. Bu süreçte maddi ve manevi tahribe uğradık. Bu süreçte sendikadan ve sendikadaki arkadaşlarımızdan maddi ve manevi bir destek gördük. Her zaman yanlarımızda olduklarını hissettik” şeklinde paylaştı.

İHRAÇ EDİLMEMİZİN NEDENİ YANLIŞA YANLIŞ DEMEK

“İhraç edilmemizin hiçbir nedeni yoktu” diyerek mağdur edildiklerini söyleyen Çolak, yaşadıkları haksızlığı “Bir gece bir liste yayınlanıyor. O listede işinize son verildiğini öğreniyorsunuz. Hiçbir açıklaması, nedeni yok. Sonrasında da asılsız olduğu ortaya çıkıyor. Sadece keyfi nedenler. Sadece yanlışa yanlış demek, bazı şeylere muhalif olmak” sözleriyle dile getirdi.

‘OHAL KOMİSYONU YARGININ ÖNÜNDEKİ YOLU KAPATMAYA YÖNELİK’

“OHAL Komisyonu süreci yargının önündeki yolu kapatmak için kurulan bir komisyondu” diyen Çolak, geri kalan arkadaşlarının da bir an önce hakları olan ve emekleriyle kazandıkları işlerine geri dönmeyi dilediğini ifade etti.

MAĞDUR EDİLDİK

Görevine geri iade edilen sağlık emekçisi Murat Sezik ise görevinden gece yarısı yayınlanan baskın bir KHK ile ihraç edildiğini ve 130 bine yakın insanın yaşadığı mağduriyeti kendisinin de yaşadığını dile getirdi. Sezik, bu süreçte yaşadıklarını ise şu şekilde paylaştı: “Bu süre zarfında herhangi özel bir sektöre başvurduğumda iş bulamadım. Sendikanın dayanışması ve ailem ile yakın çevremin dayanışmasıyla ekonomik olarak ayakta kalmaya çalıştım. Bu süreçte çocuklarımızın eğitiminden tutun, beslenme ve giyimine kadar mağdur edildik.”

İHRAÇLARIN GETİRDİĞİ TRAVMA VE YIKIMA DEĞİNDİ

Özel sektörde çalışmak zorunda kalan ve görevinde ihraç edilen birçok sağlık çalışanının ise emek sömürüsüne maruz kaldığını ifade eden Sezik, “130 bin’e yakın ihraçta özellikle ekonomik, sosyal, aile travmaları ve bazıları yurt dışına kaçarken maalesef denizlerde boğularak hayatlarıyla bunu ödediler” diyerek KHK’larla bilikte yaşanan ölümlere ve travmalara değindi.

MUHALİF OLAN KİŞİLER İHRAÇ EDİLDİ

Sezik, yapılan ihraçlara dikkat çekerek, özellikle bölgede örgütlü olan KESK’in eğitim, sağlık iş kolu, özellikle sisteme muhalif olan kesimin, sisteme biat etmeyen, idarecilerin keyfi muamelelerine karşı gelen, hukuki haklarını arayan ve üyelerinin hakları peşinde koşan ve mücadele eden arkadaşlarının ihraç edildiğini söyledi.

BURUK BİR SEVİNÇ

Yaşanan ihraçların ardından toplumun cezalandırıldığını ve yeteri sağlık hakkını alamadıklarını dile getiren Sezik, torpille, yandaş sendikaların kadrolaşmaya gittiğini gördüklerini söyledi. Sezik son olarak “Mücadele sonunda geri geldik. Şuanda belki sevinçli değiliz ama bütün arkadaşlarımız dönene kadar mücadelemiz devam edecek. Bu alanda halkımızla olan toplumsal sendikacılığı yapacağımızı ve mücadeleyi yükselteceğimizin sözünü verebiliriz” diye konuştu.

61 KİŞİ GÖREVLERİNE İADE EDİLDİ

Üyelerinin göreve iade edilmesine ilişkin konuşan SES Batman şube eşbaşkanı Deniz Topkan da 15 Temmuz ile birlikte gelişen süreç ve sonrasın’daki OHAL uygulamalarını hatırlatarak, binlerce emekçinin KHK’larla işlerinden olduğunu aktardı. KESK bütününde 4 bin’e aşkın, SES’te ise 796 emekçinin ihraç edildiğini söyleyen Topkan, kurulan OHAL Komisyonunda 61 kişinin görevlerine iade edildiğini, 67 kişinin de reddedildiğini ifade etti. Türkiye’deki uygulanan uygulamada OHAL Komisyonu’nun verdiği uygulamaların hukuka, ceza mantığının suçla bağdaşmadığını defalarca ifade etmelerine rağmen hala uygulamaların devam ettiğini dile getirdi.

SES Batman Şube Eşbaşkanı Deniz Topkan

2 EMEKÇİ GÖREVE İADE EDİLDİ, 4 EMEKÇİ’NİN REDDEDİLDİ

Batman’da 21 emekçinin ihraç edildiğini, 2 kişinin ise OHAL İnceleme Komisyonu kararıyla görevlerine iade edildiğini belirten Topkan, 4 kişi hakkında da ret kararı verildiğini sözlerine ekledi. Topkan, komisyonun keyfi uygulamaları ile ret kararı verdiğini dile getirerek, verilen ret kararında daha önce olan ertelemeli cezalar, öğrencilik yıllarında yaptıkları ile ilgili ‘suç’ istinaden kararın verildiğini aktardı.

‘SENDİKAL MÜCADELE DEVAM EDECEK’

Topkan, son olarak ise hem reddedilen hem de göreve iade yönünde verilen kararlarda arkadaşlarının verdikleri sendikal mücadeleden dolayı böyle bir uygulamaya tabi tutulduğuna dikkat çekerek, “Bu komisyon ve bundan sonraki mahkeme süreçlerinde de sendikal anlamda tüm kararlı mücadelemizi bundan sonrada vermeye devam edeceğiz. Bütün arkadaşlarımız iade edilene kadar, KHK’lar gidip arkadaşlarımız geri dönünceye kadar sendikal mücadelemizi vereceğiz” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.