Jiyan Haber

Kayyum 150 çalışanı işten attı

Kayyum 150 çalışanı işten attı
1.195 views
29 Ağustos 2019 - 17:45

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyum, 150 kişinin işine son verdi. Sayının artmasından endişe edilirken, DİSK işçilere “birlikte mücadele” çağrısında bulundu.

Mardin Valisi Mustafa Yaman’ın kayyum olarak atandığı Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde işçi kıyımı da başladı. Belediyeye bağlı Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nde (MARSU) çalışan 150 personelin işine son verildiği bilgisi edinildi. İşine son verilen personelin arasında önceki kayyum döneminde belediyede çalışmaya devam eden personelin de olduğu öğrenildi. İşten çıkarılan işçilerin belediyede kayyum tarafından oluşturulan bir ekip tarafından belirlenen isimler olduğu ve başka listelerin de hazırlanmaya devam ettiği bildirildi.

SAYI ARTABİLİR

Konuya dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan DİSK/Genel İş Mardin Şube Başkanı Rahmi Güneş, çıkarılan personel sayısının şu an olarak 150 olduğunu ancak sayının artmasından endişe ettiklerini söyledi. Belediyeye bağlı KENT AŞ’de de benzer şekilde bir uygulamaya gidilmek istendiği yönünde duyumlar aldıklarını kaydeden Güneş, işçilerin işten atılmasını kabul etmeyeceklerini ifade etti. Sendika olarak işçilerle birlikte olduklarını kaydeden Güneş, kayyum yönetiminin elini işçilerden çekmesini beklediklerini kaydetti.

SENDİKADAN İŞÇİLERE ÇAĞRI

İşçilere de çağrıda bulunan Güneş, “İşçilerimiz sendikalarına gelsin birlikte ne yapabiliriz, gerekirse açıklamalar, gerekirse protesto eylemleri ile hukuki zeminde işçilerimizin haklarını birlikte savunmaya hazırız. Yol haritamızı birlikte belirleyelim” dedi. Güneş, sendikalı olan ya da olmayan tüm işçilerle birlikte mücadele etmek için hazır olduklarını söyledi.

TÜRK NEDENLERİNİ SIRALAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkilileri, kayyum atamalarını savunurken, sık sık “Şehit yakınlarını işten attılar” sözünü kullanmıştı. Erdoğan’ın bu iddiasına yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk yanıt vermişti. Türk, Mardin’de Erdoğan’ın iddia ettiği ailelerden sadece üç kişinin olduğunu ve bunların da nedenlerini tek tek sıralamıştı. Türk, bir kişinin 31 Mart seçimlerinden bir gün önce, belediyenin hafta sonu tatilinde olduğu Cumartesi günü işe alındığını, birinin kayyumun görevinin sona erdiği Nisan ayının ilk haftası alındığını, bir diğerinin de usulsüzlük yaptığı için işten çıkarıldığını kaydetmişti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.