Jiyan Haber

Kirman Deresi’nde gaz bombaları ve kimyasal madde bulundu!

Kirman Deresi’nde gaz bombaları ve kimyasal madde bulundu!
176 views
21 Mart 2019 - 3:36

ÇEV-DER, İHD, TMMOB ve KESK, Van Gölü’ne akan Kirman Deresi’nde çok sayıda gaz bombası ve kimyasal madde bulunduğuna dikkat çekerek, suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti. 

Van Çevre, Tarihi Eserleri Koruma, Araştırma ve Geliştirme Derneği (ÇEV-DER), İnsan Hakları Derneği (İHD), Türk Mimar ve Mühendisler Odası (TMMOB) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu, Kirman Deresi’nde bulunan gaz fişeği, gaz bombası ve kimyasal maddelerle ilgili ortak açıklama yaptı. Dernek binasında ÇEV-DER Başkanı Ali Kalçık tarafından yapılan açıklamada, Kirman Deresi’nden bulunan kimyasal maddelere dikkat çekildi.  

GAZ BOMBALARI BULUNDU 

Van Gölü’nün yanında bulunan Kirman Deresi’nde yapılan temizlik sonuncu çok sayıda gaz bombasıyla karşılaştıklarını söyleyen Kalçık, “Alana girdiğimizde ilk başta gözlerimiz yaşarmaya başladı. Ardından ciltte kaşıntı ve yanma oluştu. Şunu biliyoruz ki, gaz bombalarının uzun temas durumunda sağlık riskleri ciddi ve ölümcül olabiliyor.

Bu durumlarda genellikle gözlerde ve ciltte yanma, kaşıntı, tahriş ve ağrı görülmektedir. Bu kimyasal atıkların oniki parmak bağırsağı üzerinde hasarlar oluşturduğunu, burunda, boğazda yanma, göğüste sıkışıklık ve öksürüğe neden olduğunu biliyoruz. Gazın uzun süre solunması durumunda ise kalp atışlarında yavaşlama, kan basıncının bozulması, tansiyon düşmesi gibi sağlık sorunları da ortaya çıkmaktadır” İfadelerini kullandı.  

SUÇ DUYURUSU 

Kimyasal maddelerin göle ciddi zararlar verdiğini dile getiren Kalçık, “Gaz bombası ve fişekleri çevreye ciddi bir zarar veriyor. Fişeklerinin sazlık alanlarına yakın bir yerde olması da, filtre görevini gören sazlıklardaki canlıların üremesine ve yaşamsal faaliyetleri büyük zararlar vermektedir” dedi.  Kalçık, Kirman Deresi’nde bulunan kimyasal maddeler için suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.(Mezopotamya Ajansı)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.