Jiyan Haber

Reel Araştırma: Kimseye düşman değiliz, Batman’daki sorunların çözüm ortağı olmak için varız

Reel Araştırma: Kimseye düşman değiliz, Batman’daki sorunların çözüm ortağı olmak için varız
406 views
09 Temmuz 2019 - 13:32

Batman’da yaptığı, sosyal, ekonomik, eğitim ve siyasal araştırmalar ile kentteki sorunları ortaya koyan Reel Araştırma Ve Danışmanlık Şirketi, özelikle Batman’da yaşayan gençler üzerinde yaptığı saha araştırmaları ile kentteki işsizlik, eğitimdeki başarısızlık ve toplumsal sorunların gençlerin psikolojileri üzerinde yol açtığı olumsuz sonuçları ortaya koymasına yönelik çalışmalarıyla son dönemlerde dikkat çekiyor.

Kentteki sorunları sahada birebir gözlemleyerek ve bilgilerle elde eden şirketin Genel Müdürü Recep Doğmuş, bazı kurumlar tarafından kentle ilgili tespit ettikleri sorunları paylaştıkları için hedef haline getirildiklerini ve düşman olarak görüldüklerini söyledi. Doğmuş kimsenin düşmanı olmadıklarını dile getirirken, Batmandaki sorunların çözümü için tüm kurumlarla ortak çalışmaya ve köprü olmaya hazır olduklarını dile getirdi.

BATMAN’DAKİ UYUŞTURUCU SORUNU

Reel Araştırma ve Danışmanlık Şirketi binasında Batman gündemine ilişkin bir basın açıklaması düzenlenirken, açıklamada kentte yaşanan sorunlara değinildi. Açıklamada konuşan Reel Araştırma Şirketi Genel Müdürü Recep Doğmuş, Batman’daki sorunlara dikkat çekerken özellikle kente yaşanan intihar olaylarını hatırlatarak, “Toplumun psikolojik sorunları var önlem alınması gerekiyor, aksi halde daha önce Batman’ın adının sürekli anıldığı intihar vakaları karşımıza çıkacaktır. Bu konu ile ilgili araştırma yapılması ve önlem alınması gerekiyor. İl yöneticileri sanki bu şehirde yaşamıyorlar gibi dikkate almıyorlar. Sadece bir iki açıklama yapmakla yetiniyorlar” diye konuştu.

‘KURUMLAR UYUŞTURUCU KONUSUNDA KENDİLERİNİ MUHATAP GÖRMEDİ’

2019 yılında gerçekleştirdikleri araştırmada kentteki en önemli sorunun uyuşturucu sorunu olduğunu belirten Doğmuş, bu konuda önemleler alınması için çağrılarda bulunduklarını ancak herhangi bir kurumun kendini bu konuda muhatap olarak görmediğini söyleyerek tepki gösterdi.

SPORTİF ALANLARIN AZLIĞI VE BOĞULMALAR

Gençlerle ilgili yaptıkları araştırma sonuçlarını hatırlatan Doğmuş, kentte özellikle sportif faaliyet alanlarının azlığını ve beraberinde yaşanan boğulmalara değinerek “2018 Yılında gerçekleştirdiğimiz alanda gençlerin en çok ilgilendiği spor dalı %33,3 Futbol olarak karşımıza çıktı. Fakat imkân yaratılması durumunda ise en çok ilgilenmek istedikleri spor dalının %27,5 ile yüzme olduğunu tespit ettik. Sürekli karşımıza çıkan boğulma vakaları ile durumu yeterince açıklıyor. Fakat konu ile ilgili kurum yöneticileri boğulma vakaları ile ilgili vatandaşları yine uyarmakla yetindiler” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM ALANINDAKİ SORUNLAR

2018 Eğitim-Öğretim yılı başında gerçekleştirdikleri araştırma sonuçları ile Batman’da bulunan kurum müdürlerinin katılımıyla toplantı gerçekleştirdiklerini ve ortaya çıkacak olan olumsuz sonuçlar ile ilgili eğitim alanında çözümler üretilmesi için önlemler alınması noktasında uyarılarda bulunduklarını ifade eden Doğmuş, ancak ekonomik, sağlık, siyasal ve benzeri konularda herhangi bir muhatap bulamadıklarını aktardı.

Reel Araştırma ve Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Recep Doğmuş

‘KİMSENİN DÜŞMANI DEĞİLİZ, ÇÖZÜM ORTAĞI OLMAK İÇİN VARIZ’

Yaptıkları araştırmalardan dolayı hedef haline getirildiklerini söyleyen Doğmuş, amaçlarının sadece var olan durumu tespit etmek, ortaya çıkan sorunlar karşısında önlemler alınması için yöneticilere yardımcı olmak olduğunu belirtti.

Doğmuş konuşmasının devamında bilimsel olarak elde ettikleri bilgileri paylaştıklarını aktararak, Biz kimsenin düşmanı değiliz. Yöneticilerimiz de bizi düşman olarak görmesin. Bizler Batman için bütün kurumlar ile çözüm ortağı olmak için varız. Şu an için de bulunduğumuz dönemde kucaklaşmaya, bütünleşmeye ihtiyacımız var. Bütün kurumlar vatandaşa hizmet etmek için vardır. Hizmet ettiğiniz kişilerin düşüncelerini, isteklerini ve beklentilerini dikkate almadan veya onların onayını almadan yapılacak çoğu çalışma sadece yapmış olmak için yapılacak” şeklinde konuşarak kentteki tüm kurumlara çağrıda bulundu.   

Doğmuş, sözlerinin devamında “Daha önce siyasi konular başta olmak üzere, çeşitli konularda elde ettiğimiz gerçek bilgileri paylaştığımız için bizi düşman ilan eden kurum yöneticileri ve yerelde bazı kurumlar araştırma hizmetini dışarıdan almaya başladı. Acaba gerçekleri söylediğimiz için mi? dışarıdan hizmet alma kararı alındı” dedi.

‘TÜM KURUMLARLA ORTAK ÇALIŞMAYA VE KÖPRÜ OLMAYA HAZIRIZ’

Batman’ın ilk ve tek araştırma şirketi olarak yararlı bilgiler üretmek için kentteki tüm kurumlarla ortak çalışmaya ve köprü olmaya hazır olduklarını ifade eden Doğmuş, daha öncede yaptıkları araştırmalardan verileri kullanarak daha geniş kapsamlı, yararlı ve uygun bütçeli çalışmalar yapacaklarını da sözlerine ekledi.

‘ÇÖZÜM ORTAĞI OLARAK GÖRÜLMELİ’

Kimseye düşman olmadıklarını ve Reel Araştırma Şirketi’nin çözüm ortağı olarak görülerek elde edilen bilgilerden de bütün kurum yöneticilerinin yararlanmasını isteyen Doğmuş son olarak ise şunları söyledi: “Yarını iyileştirmenin tek yolu, bugün neyi yanlış yaptığımızı bilmektir. Bütün sorunların çözümünde en güvenilir yöntem; doğru bilinen yanlışların terk edilerek, genellemelerden kaçınılarak ve sorunları bilimsel yöntemler kullanarak kaynağından çözmeye çalışmaktır.” (Haber Merkezi)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.