Jiyan Haber

Temelli Batman’dan seslendi: Temiz bir Batman için bunları süpürüp atacağız

Temelli Batman’dan seslendi: Temiz bir Batman için bunları süpürüp atacağız
108 views
12 Mart 2019 - 15:44

BATMAN- Batman’daki mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Temiz bir Batman için bunları süpürüp atacağız” dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından düzenlenen miting ve halk buluşmaları programı kapsamında Batman’a gelen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Aslan ve beraberindeki heyet Gercüş’teki halk buluşmasının ardından konvoy eşliğinde Hasankeyf ilçesine geçti. Hasankeyf’teki yurttaşları ziyaret eden Temelli ve beraberindeki heyeti yurttaşlar ise halaylarla karşıladı. Temelli Hasankeyf girişinde yurttaşlarla birlikte oturarak,  ardından ise baraj nedeniyle tahrip edilen ve yıkımın sürdüğü tarihi ilçe ile ilgili Hasankeyf Belediye Eşbaşkan Adaylarından bilgi aldı. Ardından konvoy eşliğinde Batman’a geçen heyeti Newroz alanında binler karşıladı.

Polis ablukasına alınan mitingin yapıldığı alana platform kurulurken, “Ya Me Ye” pankartının yanı sıra alan ise HDP Bayrakları ile süslendi. Düzenlenen mitinge HDP Batman Milletvekilleri, HDP Batman ilçe ve belde belediye Eşbaşkan adayları, Barış Anneleri, TJA Aktivisti kadınlar, HDP, DBP İl ve ilçe yöneticileri, HDP ile ittifak yapan Kürdistan Partileri temsilcileri katıldı.

BATMAN’DA BİNLER NEWROZ ALANINDA BULUŞTU

Mitingin gerçekleştiği alanda çocukların, gençlerin ve kadınların coşkusu dikkat çekerken, rengarenk görüntüler oluştu. Polis ablukasına rağmen binlerin coşkusu ise engellemeleri aştı. Yurttaşlar, Leyla Güven ve arkadaşlarının tecride karşı sürdürdüğü açlık grevlerine sloganlarla destek verirken, kitlenin alkışları ise hiç eksilmedi.
Mitingde ilk olarak Sanatçı Şerzat sahne alırken, çekilen halayların ardından konuşmalara geçildi.

AÇLIK GREVİNDE OLAN NASIR YAĞIZ VE SEDAT AKIN’IN MESAJLARI OKUNDU

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in eylemine destek amaçlı cezaevinden tahliye olduktan sonra Batmandaki evinde açlık grevi eylemini sürdüren ve 63 gündür açlık grevinde olan Sedat Akın mitinge gönderdiği videolu mesajda Batman halkını selamlarken, Hewler’de açlık grevini 112 gündür açlık grevini sürdüren Nasır Yağız’ın mitinge gönderdiği mesaj HDP PM Üyesi ve 2’nci Barış Gurubu Üyesi Nurettin Turgut okudu. Yağız, gönderdiği mesajda şunları dile getirdi: “Fedakar halkımızın onurlu davasına kendisini adanmış yiğitlerin diyarı Batman.

Elih tarihi demokratik ahlaki toplum uğruna canını katık yapmış ve son nefesine kadar yiğitçe adanmışlar geleneğini temsil etmiş sayısız kahramana ev sahibi yapmaktadır. Bu onurlu tarihin bir parçası olma ideasını bende gururla taşıyorum. Bir yanımızda Agitler bir yanımızda Mizginler, Gülanlar ve Azadlar oldukça sırtımız asla yere gelmez. Onur tarihinin fedai yazıcılarının ardılları olmak elbette bizlere de büyük sorumluluklar yüklemektedir. Bu karanlık zihniyet kalkışmasını Newroz direniş ruhuyla 31 Mart seçimlerinde gaspçı kayyım rejimiyle birlikte tarihin çöp sepetine atacağımıza yürekten inanıyorum. Görkemli Rojava zaferinin moral ve coşkusuyla yeni bir tarihin yazıldığına insanlık tanıklık ediyor.

Demokratik toplum bilincine dayalı ortadoğu demokratik devrim çağı yaşanıyor. Bir oy kadar canı kalan karanlık zihniyet şiddet ve sefaleti bir kader olarak halklarımıza dayatmak istiyor oysa Ufukta Kürt demokratik zaferi bizlere nihayi kurtuluşu müjdeliyor. Kırgınlıklarımızı, dargınlıklarımızı bir kenara bırakalım ve çağdaş İbrahimler
felsefesinin etrafında kenetlenerek bir olalım. Bu vesile ile Mitingimize katılan tüm halkımıza selam ve saygılarımı gönderiyorum. Yoldaşınız ve Evladınız Nasır Yağız.”

Yağız’ın mesajının okunması ardından DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Aslan kısa bir konuşma yaptı. Aslan, Batmanlıların zulme karşı hep direnmeye devam edeceğini vurgularken, kayyuma karşı cevabını da 31 Mart’ta vereceğini dile getirdi.
Aslan, tüm halkın 31 Mart’ta kendi iradesine sahip çıkma çağrısı yaparak konuşmasını sonlandırırken, ardından ise “Batman seninle gurur duyuyor” sloganları ve alkışlar eşliğinde HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli söz aldı. Temelli Batman halkını “Edip Solmaz’ın arkadaşları” sözleriyle selamlayarak konuşmasına başlarken, Temelli ardından 31 Mart yerel seçimler, tecrit, açlık grevleri, beka sorunu, HDP’nin hedef gösterilmesine ilişkin konuştu. Temelli’nin konuşmasının satır başları şu şekilde: “

‘EFENDİCİ AKLA CEVABI 31 MART’TA VERECEĞİZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisi hakkında söylediği “Sezai efendi” sözüne cevap veren Temelli, “Bana Sezai efendi demiş. Biz hiç efendi olmadık. Efendi olmakta istemeyiz. Halkın halklarımızın hizmetinde olmak isteriz. Sen efendi olmaya meraklısın. Ama bu halk efendileri sevmez. Efendileri sevmediği için de efendici akla en güzel cevabı 31 Mart’ta sandıkta verecek. Efendiler gidecek, halk gelecek. Bu ülke ne çektiyse efendilerden çekti. Bu ülkenin başına ne zarar geldiyse bu efedici akılla geldi. O yüzden bu işe artık birson verme zamanı geldi. O da 3 Mart’ta olacak.

‘KÜRT DÜŞMANLIĞI ÜZERİNDEN İKTİDARINI DEVAM ETTİRİYOR’

Türkiye’nin her yanında bir arada yaşıyoruz. Buna tahammül edemeyenler halkı bölüyorlar. Karşı karşıya getiriyorlar. Düşmanlaştırıyorlar. Bunu da Kürt düşmanlığı ile sürdürüyor. Kürdü düşman kılarak, Kürt meselesini çözmeyerek, bu mesleyi çözümsüz kılarak kendi iktidarını devam ettirmeye çalışıyor. İşte 31 Mart’ta sonu gelen budur. Artık bu düşmanlığa izin vermeyeceğiz.

‘TECRİD VARSA HUKUKSUZLUK VARDIR’

Halklar barış umuduyla güne merhaba derken, Rojbaş derken, Bunlar ‘Çöktürme planı’ hazırlıyorlardı. İşte o Çöktürme planının peşinden gidenler ülkeyi çökerttiler. Dolmabahçe mutabakatını yok sayanlar, masayı tekmeleyip yıkanlar mutlak tecridi başlattılar. Biz o gün de olduğu gibi o günden bu güne aynı şeyi söyledik. Tecrid varsa hukuksuzluk vardır. tecrid varsa adaletsizlik vardır. Bu sadece İmralı karasularında kalmaz. Bütün ülkeyi kaplar. Öyle de oldu. Bütün ülke hukuksuzluğa, adaletsizliğe sürüklendi. Bu hukusuzluk ve adaletsizlik son bulsun diye diyoruz ki tecrid son bulsun.

‘LEYLA JINE, LEYLA JİYANE, LEYLA AZADİYE’

Şimdi 31 Mart’ta gidiyoruz, yerel seçimlere gidiyoruz. Yerel seçimler ne bu mücadelenin başlangıcıdır ne de sonudur. Ama bu mücadelenin önemli bir etabıdır. Şimdi hep birlikte bu etabıda koşacağız. Bu etabıda koşarken barış ve demokrasi mücadelesini de dillendireceğiz. Bu etabın önünde hepimizin önünde koşan Leyla Güven’e selamlarımızı ileteceğiz. Leyla Ki ye? Leyla Jıne. Leyla Azadi ye. Onunla birlikte koşan cezaevlerinde 335 arkadaşımızın durumu kritik. Hergün yüzlerce tutsak açlık grevine giriyor. Bedenleriyle barış ve demokrasi mücadelesini yükseltiyor. Bu sese kulak verin. Nasır Yağız’a kulak verin. Strasburga, Galler’e kulak verin. Arkadaşlarımıza kulak verin. Bu adaletsizliğe son verin. Biz hiç bir arkadaşımızı kaybetmek istemiyoruz. Hepsi bu barış ve demokrasi mücadelesinin onurlu evladıdır.

ADALET BAKANLIĞI’NA ÇAĞRI

Birkez daha Adalet Bakanlığı’na çağrı yapıyorum. Bu hukusuz ve adaletsiz uygulamalara son verin. Cezaevlerindeki kötü muameleye son verin. Bir adalet bakanı olarak yasaları görmezden gelemezsin. Hukuku yok sayamazsın. yasalar ne diyorsa tüm hükümlüler için gereğini yerine getiriniz. Hemen Sayın Öcalan’ın ailesi ev avukatları adaya gidebilsin. Talep bu kadar meşrudur. Haklıdır. Bunun gereğini yerine getirin.

TRT’YE TEPKİ

Tekçi anlayış medyayıda tekleştirdi. Geçen gün bir rakam açıklandı. TRT bu kampanya döneminde bugüne kadar AKP’ye 4 saat 58 dakika zaman ayırmış, bu TRT sizin vergilerinizle var ve bu TRT bir kamu kurumu ama sanki AKP’nin propaganda merkezi. Aynı durum Anadolu Ajansı’nda da geçerli. HDP’ye ise 7 dakika ayrılmış. O da bizi kötülemek için. Gazetelerin yzüde 90’ını ele geçirmiş. Gazteleri tek manşet çıkıyor. HDP’ye ve halklara düşmanlık. Hep bu tekçi anlayış televizyon ve gazetelerde karşımıza çıkıyor.

‘TAŞIMALI MİTİNG YAPIYORLAR’

Sizi buraya zorla getirdik mi? Biz sizi Bingöl’den mi getirdik. Biz sizi Diyarbakır’dan mı getirdi. Bu gittiği her yere milleti peşine takıyor. Miting yapıyor. Taşımalı eğitim vardı. Şimdi de taşımalı miting var. Ancak taşımalı miting yapabiliyor. Valisiyle, kaymakamıyla, güvenlik güçleriyle seferber olmuşlar. Aman Erdoğan miting yapacak alanları dolduralım. Okullar tatil ediliyor. Herkes işini gücünü burakmış taşımalı mitinge koşuyor. Ama sen ne kadar taşımalı miting yaparsan yap 31 Mart’ta taşıma suyuyla değirmenin dönmeyeceğini göreceksin.

‘TEMİZ BİR BATMAN İÇİN BUNLARI SÜPÜRÜP ATACAĞIZ’

Biz seçim stratejimiz açıkladık. Bütün kimyaları bozuldu. ne yapacakalrını şaşırdılar. Bize laf yetiştirmekten başka ellerinden bir şey gelmiyor. Biz halklara biz seçenek sunduk. dedik ki bir bu kayyumları süpürüp atacağız. Süpürgeler hazır değil mi? Süpürgeyi ihmal etmeyin. Öyle bir süpüreceğiz ki kırıntıları bile kalmayacak. Çamurlarını, çöplerini, yolsuzluklarını, hırsızlıklarını, neleri var neleri yok hepsini süpürüp atacağız. Tertemiz bir Batman için, vicdanı temiz, mahllesi, sokağı temiz bir Batman için bunların hepsini süpürüp atacağız.

‘TARİH, COĞRAFYAYI VE KÜLTÜRÜ BİLMEYENLER HOYRAT BİR DİL KULLANIR’

Faşizme karşı gelin omuz omuza bu cebberut iktidardan kurtulalım dedik. Bunu içine sindiremeyenler. Sabah akşam bize saldırıyorlar. Kürtlere diyor ki Kürtler dediğin üç beş kişi sanki. 20 milyon insana diyor ki ‘defolup gidin’. Yahu burası bizim vatanımız. Sen hiç mi tarih coğrafya okumadın. Sen hep bu derslerden kaytardın maça mı gittin. E futbolcu da olamamışsın. Tarihi, bu toprakların kültürünü bilmeyenler işte bu hoyrat dille konuşur. Bir insanı yok sayar. Halkları, kültürleri yok sayar ve bu yüzden kayyum atar. Kayyum’da Kürtçe tabelaları, heykelleri yıkar. Ne yaparlarsa yapsınlar bizler inşa edeceğiz.

‘BEKA SORUNU YOK’

Batman’da sizin beka sorununuz var mı? Peki sizin işsizlik sorununuz var mı? TRT burda mı TRT. buarada olsun da bir çeksin. Bir hakikati çeksin. Sabah akşam yalan yayın yapacağına gelsin işsizleri görsün, yoksulları, mağdurları görsün. Beka sorunu yok. Bu ülkenin geçim, işsizlik sorunu var. Batman’da gençlerin 3’te 1’i işsiz. Batman’da işzilik, göç, yoksulluk çok. Tüm bu gerçekler dururken, sabahtan akşama beka sorunu olduğunu söylüyor. Beka sorunu olmadığını bir ekonomi sorunu olduğunu biz 31 Mart’ta göstereceğiz. Batman Ya Me Ye”

Konuşmaların ardından ise Temelli, beraberindeki heyet ve Adaylar ile HDP Yöneticileri barışın simgesi olan güvercinleri uçurdu.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

istanbul escort porno izle
adult sex videolezbiyen sexhd pornosikiş izlesikiş izleescort izmirescort bayanlar